Jak odstranit smůlu z oblečení

Máte na oblečení smůlu? Pryskyřice, zvaná smůla nebo smola umí potrápit pokud se dostane na Vaše oblečení. Poradíme Vám jak ji odstranit. Běžné praní Vám bohužel smůlu nevyčistí.

Co je smůla
Co je to smůla? Smůla je lidové označení pro pryskyřici. Je to výměšek rostlin. Nejčastěji je na jehličnatých listech. Pryskyřice je lepivá.

Pokud se vydáte do přírody, dost často se stane, že se vrátíte zpět a máte smůlu na oblečení. To je ale smůla! Pokud máte rádi přírodu, nenechte si ji znechutit smůlou na oblečení. Někdy i stačí sednutí si na lavičku a máte pryskyřici na oblečení. Zřejmě jste zkusili mnoho přípravků a nic Vám zatím nepomohlo. Pojďme se tedy podívat na to jak dostat smůlu z oblečení.

Co budeme potřebovat
  • Papírový kapesník nebo utěrka
  • Líh
  • Vatička
  • Prací prášek

Jak vyčistit smůlu z oblečení z přírodních materiálů

Pod postižené oblečení dejte papírový kapesník či utěrku. Tento papírový kapesník několikrát přeložte a dejte ho pod postiženou oblast. Nyní si vezmeme vatičku a líh. Na vatičku nakapejte pár kapek lihu. Vezmete si tuto vatičku a začněte jemně dané místo potírat. Tímto by se skvrna od smůly měla vyčistit. Dávajte si pozor ať nepoškodíte oblečení. Poté ještě jednou postižené místo přetřete vatičkou, tentokrát vatičkou namočenou ve vodě a snažte se smýt líh z oblečení. Poté vhoďte dané oblečení do pračky vyperte ho ve vlažné vodě s pracím práškem.

Pokud nemáte líh můžete použít aceton. Bude fungovat i odlakovač na nehty, který obsahuje aceton. Ale nejdříve si vezměte kousek látky, kde zkusíte co to udělá s barvou na látce. Musíte být velice opatrní, protože aceton může poničit barvu na oblečení.

Jak vyčistit smůlu z oblečení z umělých materiálů

Při čištění z umělé látky postupujeme podobně. Vatičku tentokrát namočte do směsi lihu a terpentýnu smíchané ve stejném poměru. Vatičku znovu potírejte na postižené místo. Poté znovu přetřete vatičkou s vodou a dejte vyprat ve vlažné vodě s pracím práčkem.

Alternativní metoda čištění

Existuje i alternativní metoda čištění smoly bez použití čistících přípravků. Tou metodou je zledovatění postižené oblasti. Vezměte si kostky ledu a dejte je na skvrnu. Po ztuhnutí smůly ji zkuste seškrábat, ale opatrně! Ať si nepoškodíte látku. Po té použijeme tea tree olej, který potřeme na skvrnu. Poté použijeme znovu vatičku namočenou v lihu, případně můžeme použít ocet.

Poté dané místo opláchneme a dáme vyprat.

Povedlo se?

Pokud se Vám smůlu z oblečení podařilo odstranit a nepoškodit látku, pak je to skvělé! Dobrá práce. Nicméně někdy se může stát, že čištění se nepovede a poškodíte si látku, odbarvíte oblečení nebo i jinak poškodíte. Pokud jste si oblečení zničili, nevěšte hlavu. Je to jen věc a můžete si zakoupit nové.

Máte lepidlo na oblečení? Poradíme Vám jak ho odstranit v našem článku.

Nové oblečení
Pokud se Vám čištění nepovedlo, můžete si zakoupit nové oblečení v našem katalogu

Vybrat si nové oblečení
Urbanstore

Vyberte si nové oblečení na Urbanstore

Zakoupit

 

Sdílet